Åhléns Outlet öppnar i Uppsala

Ny butik på 1400 kvadratmeter

Åhléns Outlet öppnade sitt första varuhus i Västerås i mars 2018 och har idag 11 varuhus runt om i Sverige. Nu har bolaget skrivit på ett kontrakt för ett nytt varuhus i höst – denna gång i volymhandelsområdet Boländerna utanför centrala Uppsala. Det nya varuhuset får en försäljningsyta på drygt 1400 kvadratmeter, omkring 10 anställda och kommer ligga granne med bland andra Folkhemmet, Cervera, Sportson och Hemtex.

”Vi har i flera år letat efter en lämplig lokal i Uppsala och ser nu verkligen fram emot höstens premiär för Åhléns Outlet i det starka volymhandelsområdet Boländerna”, säger Stina Klaesson, VD Åhléns Outlet.

Under fjolåret öppnade Åhléns Outlet tre nya varuhus och gjorde ett resultat på drygt sju miljoner kronor.

ahlensoutlet.se

-AB

Relaterat innehåll

21.10.2025Designbase.se

JYSK tredubblar bonusar för butiksanställda efter rekordår

07.10.2025Designbase.se

Hur AI kan skapa värde och stärka konkurrenskraften för små och medelstora företag

30.09.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S blir distributör av Roborocks kabelfria robotgräsklippare på den nordiska marknaden

23.09.2025Designbase.se

AI-användningen har nästan fyrdubblats

19.09.2025Fun Nordic ApS

Sponsrad

Årets leverantör 2025

17.09.2025Global Design Partner

Sponsrad

Global Design Partner skapar framgång för starka varumärken

10.09.2025Designbase.se

Salling skriver historia och öppnar sina dörrar i Köpenhamn

02.09.2025Designbase.se

Bolig Mad Design-mässan expanderar

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023