04.12.2019 | Interior | Dekoration
CONTRAST – en serie av Anna Ehrner
Sponsrat innehåll Vad är detta?
”För mig är hyttan skapelsen. Här föds, formas och lever glaset. Jag vill ta vara på glasets egna liv, arbeta med det och inte emot det. Följa glasmassan, kraften, som inte går att tygla, men samtidigt se det enkla och subtila.”
Konstnärligt och uttrycksfullt av Anna Ehrner när hon är som bäst.
Anna Ehrner, född 1948 i Danderyd är en svensk formgivare och glaskonstnär.
Hon har även arbetat som lärare på Konstfack. Anna Ehrner är en experimentell och sparsmakad stilist som kännetecknas av sitt enkla men kraftfulla formspråk och sin förmåga att med ett sparsamt användande av färger uppnå stor färgprakt.
Färgade slöjor inne i glasmassan har blivit ett särskilt kännetecken för Ehrner, liksom det ringlande glaset som återfinns i serierna Basket och Energy.
Anna står bakom flera försäljningssuccéer som servisen Line och skålserien Contrast och på senare tid Basket och Cup Cake.
Design

Salong Betong: Ingenting är omöjligt
Salong Betong har sitt ursprung i bläck, musik, skaparglädje och gemenskap. Salongen är så mycket mer än en vanlig tatueringsstudio: den är en plats för skapande och handling, som drivs av passion, nyfikenhet och en oändlig livslust.
Sponsrat innehåll
Tabletop

ALL ABOUT YOU - En serie av Sara Woodrow
”Till den här kollektionen ville jag göra tre tjejer som speglar bitar av min personlighet, men jag har även hämtat inspiration från modevärlden"
Sponsrat innehåll