Cosentino öppnar nordiskt showroom

Mötesplats för privatkunder och proffs på Söder

Det spanska designföretaget Cosentino, med varumärken som Silestone, Dekton och Sensa by Cosentino. öppnar sitt första nordiska showroom i Stockholmsverken på Södermalm. Showroomet Cosentino City Stockholm blir ett center för design och arkitektur där konsumenter och branschpersoner kan mötas och inspireras av utställningar, digitala visualiseringar och events.

”Vi har varit väldigt kräsna med valet av adress, läge och lokal vilket har gjort att den här processen tagit lång tid. Den fantastiska byggnaden i kombination med läget i mitt i Stockholms ”Design District” var precis vad vi letade efter. Vi ser mycket fram emot att skapa en hub för olika föreskrivare inom design- och arktiekturvärlden”, säger David Sterner, General Manager Cosentino Stockholm.

Relaterat innehåll

13.05.2026Designbase.se

B2B-köpare ställer nya krav på leverantörer

12.05.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

iRobot breddar Roomba®-portföljen så fler hem kan få avancerad golvrengöring

11.05.2026Designbase.se

Endast hälften av de nya företagen överlever två år

08.05.2026Designbase.se

Internationell tillväxt lyfter Salling Group till rekordnivåer

07.05.2026Designbase.se

Kan du jämföra med rekommenderade priser?

06.05.2026Designbase.se

Nya EU-riktlinjer för förpackningar kommer att få konsekvenser för företag

05.05.2026Designbase.se

Webbutik polisanmäld för vilseledande priser

04.05.2026Designbase.se

Ny chef för Texcare på Messe Frankfurt

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023