Från hår till hem

Rapunzels ägare går in i Chimi Home

Foto Chimi Home.

Hemtextilvarumärket Chimi Home har tagit in Ida Backlund, grundare av löshårsfenomenet Rapunzel, som delägare. Rapunzel finns idag i 60 länder och sedan hon lämnade posten som VD 2015 har Ida Backlund främst ägnat sig åt investeringar i fastigheter.

”Vi är otroligt glada över att få stöttning av Ida. Hon har stor erfarenhet av internationell expansion vilket ligger rätt i tiden för oss. Hemma i Sverige älskar vi det avskalade skandinaviska formspråket och vi är inte ensamma. Skandinavisk heminredning är världsledande. Flera av våra produkter har sålt slut i omgångar under året, så med Idas hjälp ser vi fram emot att möta den efterfrågan som finns”, säger Chimi Homes grundare Mikael Tarighi.

Relaterat innehåll

11.12.2025Antex Plast A/S

Sponsrad

Hållbar plastproduktion

10.12.2025Designbase.se

JYSK sätter nya standarder med rekordresultat 2024/25

02.12.2025Designbase.se

AI flyttar ut på butiksgolvet – nu kan även små återförsäljare vara med

17.11.2025Designbase.se

Hur man får ut värde av influencer-samarbeten

06.11.2025Antex Plast A/S

Sponsrad

Utökat samarbete med Montana Furniture

29.10.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S tar EasyMotionSkin till Norden – en ny era för EMS-träning

29.10.2025Designbase.se

Nordiska företag förvandlar data till affärer

28.10.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S och Haier Europe ingår strategiskt partnerskap för att påskynda tillväxt och innovation i Norden

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023