2021 firar det färgade glasets mästare Iittala 140 år. De första glasprodukterna tog form 1881 i ett nystartat glasbruk i byn Iittala Finland. Genombrottet kom under 1930- och 1940-talet med produkter från pionjärer som Alvar och Aino Aalto och Kaj Franck. Sedan dess har förtaget fortsatt utveckla glaset i samarbete med tidens främsta formgivare.
Jubileumsåret firas bland annat med en jubileumskollektion, en utställning på Designmuseet i Helsingfors och en bok på förlaget Phaidon.
Den välkända Aaltovasen tillverkas fortfarande på glasbruket i Iittala.
www.iittala.com
Relaterat innehåll
01.07.2025Designbase.se
Hon är en popcornmaskin av idéer
Från keramik till trä: The Clay Play skapar nya kreativa flaggor – och Hamonoya tar dem till den skandinaviska marknaden. Detta frigör Annemette Klit-Nygaards tid att koncentrera sig på det kreativa. Men stilen kommer inte att förändras: "Jag gör saker som får folk att le, och jag kan inte låta bli att lägga till ett 'huu!' eller ett litet snett leende", säger hon.
Håll dig uppdaterad med designbase.se
Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.
Good business is always in season
Datum
26.07.2025
Plats
Hamborg
Join the most inspiring interior, lifestyle & design trade show in The Nordics
Datum
17.08.2025
Plats
Herning - Denmark
Formex – Nordens viktigaste mötesplats för design och inredning
Datum
26.08.2025
Tid
09:30
Plats
Mässvägen 1, 125 80 Stockholm
Welcome home!
Datum
04.09.2025
Plats
Paris
Designers' Saturday is the largest and most important meeting place for design and interior architecture in Norway.
Datum
12.09.2025
Plats
Oslo, Norway
Connecting the best i India's handicrafts
Datum
14.10.2025
Plats
New Delhi, India