Mattias Stenberg på Stockholms Auktionsverk

Utställning under Stockholm Design Week.

Foto: Johanna Bergström.

Under Stockholm Design Week visas en utställning med Mattias Stenberg på Stockholms Auktionsverk. Den inkluderar över 120 möbler och designföremål, som har tillverkats eller uppdaterats exklusivt för detta ändamål av omkring 20 ledande producenter, som till exempel Adea, Asplund, Kosta Boda och Northern.

Visningen pågår till och med den 8 februari. Alla föremål ska säljas på en kurerad auktion online, som avslutas dagen efter, den 9. Flera av de deltagande företagen donerar vinsten från försäljningen till välgörande ändamål.

Initiativet till utställningen togs av Mette Rode Sundström, VD för Stockholms Auktionsverk, efter ett möte med Mattias på en tillställning där hon inspirerades av hans nyfikenhet och vilja att utforska olika genres inom design. Mattias i sin tur såg ett behov och en möjlighet att reflektera över sin egen identitet som formgivare, oavsett vilket varumärke han designade för.

-JBE

Relaterat innehåll

17.04.2024Designbase.se

Nytt AI-verktyg kan förse konsumenter med IKEA-möbler

16.04.2024Designbase.se

Hamonoya är en ny distributör för Patisse

11.04.2024F&H Group A/S

Sponsrad

Inred med naturlig charm och hantverkskunnande

10.04.2024Designbase.se

Fokus på hållbarhet

09.04.2024Designbase.se

Cosmos inspirerar trenden

09.04.2024Designbase.se

Arkitektoniskt inslag

08.04.2024Designbase.se

Vinnarna av gia Awards 2024 har hittats

03.04.2024Designbase.se

Fortsatt tillväxt och optimism på New Works – stora investeringar på väg

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023