Tarkett lanserar pilotprojekt för återvunna trägolv

Ett led i arbetet med cirkulär omställning.

Moderna parkettgolv utgör 95 procent av den svenska trägolvsmarknaden. De tillverkas med ett översta skift av ek eller annat ädelträ samt ett mellan- och bottenskikt av furu och gran. Ekråvaran är tung att frakta och kräver mycket energi för torkningsprocessen. Svenska Tarkett har nu presenterat ett pilotprojekt med återvinning av gamla trägolv, som ett led i företagets arbete för hållbarhet och cirkulär omställning.

Golven som utgör råvara i pilotprojektet är massiva ekgolv från en industrilokal i franska Croix, som installerades på 1970-talet. De har nu rensats på spik, annan metall och fuktangripna delar, för att sedan omarbetas till slitskikt som passar den nya designen. De färdiga golven har bland annat använts i AMF Fastigheters nya kvarter Stockholmsverken. I höst lanserar Tarkett dessutom en kollektion helt baserad på slitskikt av återvunnen ek.

-JBE

Relaterat innehåll

10.09.2025Designbase.se

idd Köln förbereder sig för sin premiär

05.09.2025Designbase.se

Positivt sentiment på marknaden

05.09.2025Designbase.se

Julen är både känsla och affärer

04.09.2025Designbase.se

Love is in the air

03.09.2025Designbase.se

Vinnare av Formex Design Talents Best in Show

29.08.2025Designbase.se

Julstämning med mervärde

26.08.2025Designbase.se

En global gemenskap för framtida trender

26.08.2025Designbase.se

Framåt mot nya horisonter

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023