Vild natur för barnrummet

Heymat lanserar Wildlife

Foto Heymat.

I slutet av sommaren lanserar Heymat sin första barnkollektion, Wildlife. Kollektionen är designad av Vera & Kyte och kommer i de tre färgstarka och könsneutrala motiven Frog, Bird och Lynx, inspirerade av nordisk fauna.

”Vårt mål med barnkollektionen var att utveckla en design som vi tror att barn själva uppskattar. För att uppfylla våra önskemål föll det sig naturligt att anlita Vera & Kyte som designers. Deras lekfullhet och starka färganvändning kändes självklar för den här kollektionen”, säger Sonja Djønne, VD och grundare av Heymat.

Mattorna är tillverkade av 20 procent återvunnet material och har en kort och mjuk lugg som både ger värme till rummet och gör leken på mattan mjuk och behaglig.

www.heymat.com

-AB

Relaterat innehåll

19.08.2026Formland

Sponsrad

Formlands nya halldesign blev en succé

18.08.2026Designbase.se

Formland sätter relationer och gemenskap i centrum

17.08.2026Designbase.se

7 tips för att boosta din julhandel

17.08.2026Designbase.se

Besök Maison&Objet i september 2026

17.08.2026Designbase.se

Julen ska kännas och upplevas

17.08.2026Quilts of Denmark A/S

Sponsrad

När ett ark inte "bara" är ett ark

14.08.2026Quilts of Denmark A/S

Sponsrad

DOZY – När bara det bästa är gott nog

14.08.2026Designbase.se

Formland och Design Hub Denmark förenar branschen igen

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023