Vild natur för barnrummet

Heymat lanserar Wildlife

Foto Heymat.

I slutet av sommaren lanserar Heymat sin första barnkollektion, Wildlife. Kollektionen är designad av Vera & Kyte och kommer i de tre färgstarka och könsneutrala motiven Frog, Bird och Lynx, inspirerade av nordisk fauna.

”Vårt mål med barnkollektionen var att utveckla en design som vi tror att barn själva uppskattar. För att uppfylla våra önskemål föll det sig naturligt att anlita Vera & Kyte som designers. Deras lekfullhet och starka färganvändning kändes självklar för den här kollektionen”, säger Sonja Djønne, VD och grundare av Heymat.

Mattorna är tillverkade av 20 procent återvunnet material och har en kort och mjuk lugg som både ger värme till rummet och gör leken på mattan mjuk och behaglig.

www.heymat.com

-AB

Relaterat innehåll

03.02.2026Designbase.se

När det är lugnt får relationer och nya röster plats

02.02.2026Designbase.se

Designpris för 2nd Source

31.01.2026Designbase.se

Att vara utomhus har blivit en livsstil

30.01.2026Designbase.se

En bransch i rörelse – med förnyad optimism

29.01.2026Designbase.se

Närvaro, nya namn och design med riktning

28.01.2026Designbase.se

När ljuset vaknar till liv

27.01.2026Designbase.se

Det är här framtidens boende tar form

26.01.2026Designbase.se

Navigera runt Stockholm Design Week

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023