Vild natur för barnrummet

Heymat lanserar Wildlife

Foto Heymat.

I slutet av sommaren lanserar Heymat sin första barnkollektion, Wildlife. Kollektionen är designad av Vera & Kyte och kommer i de tre färgstarka och könsneutrala motiven Frog, Bird och Lynx, inspirerade av nordisk fauna.

”Vårt mål med barnkollektionen var att utveckla en design som vi tror att barn själva uppskattar. För att uppfylla våra önskemål föll det sig naturligt att anlita Vera & Kyte som designers. Deras lekfullhet och starka färganvändning kändes självklar för den här kollektionen”, säger Sonja Djønne, VD och grundare av Heymat.

Mattorna är tillverkade av 20 procent återvunnet material och har en kort och mjuk lugg som både ger värme till rummet och gör leken på mattan mjuk och behaglig.

www.heymat.com

-AB

Relaterat innehåll

24.02.2026Designbase.se

WHAT’S NEW? IN DECOR

20.02.2026Designbase.se

WHAT’S NEW? IN RETAIL

20.02.2026F&H Group A/S

Sponsrad

Oblong visar upp sig

19.02.2026Designbase.se

WHAT’S NEW? IN HOSPITALITY

18.02.2026F&H Group A/S

Sponsrad

Gyllene ögonblick i badrummet

17.02.2026Designbase.se

Detaljhandel i världsklass hyllas i Chicago

17.02.2026Designbase.se

Frankfurt behåller sin position som global marknadsplats

17.02.2026Designbase.se

Framtidens färger: Colours Beyond 2027+

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023