28.12.2019  |  Business  |  Design

De är Formex Design Talents 2020

Hållbarhet och hantverk i fokus.

Formex Design Talents är en möjlighet för oetablerade designer, från både Sverige och utlandet, att visa upp sina produkter för inköpare, producenter och media. Processen är att man ansöker om att få en plats i Design Talents-området, som innebär en monter till förmånligt pris. För januari 2020 jobbar många av dessa unga formgivare med stort fokus på miljö och/eller hantverk.

Årets Design Talents på Formex den 14–17 januari är:

A Matter of Form, regrow.se

Amnon Lipkin, amnonlipkin.com

Anna Wadle Keramik, annawadle.com

Apelock Solar Powered Bags, apelock.com

Artefakt Stockholm, artefaktstockholm.se

Bounir, bounir.se

By Johanna Grahn Hollström, byjohannagrahnhollstrom.se

Everyday Design, everydaydesign.fi

Josephine Skapare, josephineskapare.com

Lisa Daisy, lisa daisy.se

Ljungbyljung Ceramic, ljungbyljungceramic.com

Lykkidesign

Maliang Studio

Nakol art, nakol.art

Planticum, planticum.com

Retach, re-tach.com

Syvênde, syvendeswimwear.com

The Shoelace Brand, the shoelacebrand.com

Uddås Design, ceciliauddas.com

-JBE

Mer från Designbase.se

Designbase.se

Designbase.se

Designbase är forum för design och indredningsbranchen och riktar sig till alla som arbetar professionellt inom inrednings- och designbranschen.Designbase är ett svensk fackmedia på print och nätgemenskap på adressen Designbase.se. Fackmediet distribueras till chefer och medarbetare i hårdvara, glas, porslin, gåvor, køkkentøjs- och hantverk affärer, stora möbelaffärer, blomsteraffärer och dessa fö…

Se företagsprofil  

  Designbase.se använder cookies som vi använder för att komma ihåg dina inställningar och statistik etc. Eftersom du fortsätter att använda webbplatsen accepteras vår nya cookie- och personuppgiftspolicy. Läs mer.