Cerveras stipendiefinalister klara

Objekt säljs i webbutiken

Foto Cervera.

De fem finalisterna till Cervera Hantverksstipendium 2022 med tema är utsedda. Samtliga säljer ett urval av sina unika konstglasobjekt på Cervera.se. Vinnaren som erhåller ett stipendium på 25 000 kronor utses av en jury den 6 oktober under Stockholm Craft Week.

”Det är både roligt och viktigt att vi på Cervera fortsätter stötta lokala konsthantverkare och hjälper dem att nå ut brett i hela Sverige. Vi ser också just nu att konstglas fått sig ett uppsving på trendkartan och att vi då kan erbjuda våra kunder en samling av unika glasobjekt känns väldigt spännande”, säger Erika Dalle, marknadschef på Cervera.

Finalisterna är Frida Lundén Mörck, Gunilla Kihlgren, Lisa Hartwig Ericson, Lisa Reiser och Tone Linghult.

cervera.se

-AB

Relaterat innehåll

23.04.2025Witt Hvidevarer A/S

Sponsrad

iRobot lanserar Roomba® Max 705 Vac-robot + AutoEmpty™-dockningsstation

23.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Utomhusliv med stil

23.04.2025Designbase.se

New Works levererar ännu en positiv rapport

23.04.2025Designbase.se

JYSK når målet med ansvarsfullt inköpt virke

22.04.2025Designbase.se

Ny satsning fokuserar på grön omställning

22.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Ny vän till tvätten

22.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Sommarfester – presenter som glädjer

21.04.2025Designbase.se

Designing happiness

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023