Claw-serien utökas med två nya delar

Skultuna i fortsatt samarbete med smyckesdesignern Maria Nilsdotter.

Designsamarbetet mellan Skultuna och smyckesdesignern Maria Nilsdotter fortsätter med två nya produkter i Claw-serien; en servettring och ett större fat. Båda produkterna bygger på Maria Nilsdotters kännetecknande klo, som är en genomgående design i hennes smyckesformgivning.

”Det kändes spännande att låta Skultunas värld möta min. Jag tycker vi har många gemensamma värden, som vikten av kvalitet och material, men samtidigt intressant att använda sig av kontrasterna mellan varumärkena också. Jag är väldigt glad över resultatet, som känns både tidlöst, klassiskt och punkigt. Jag ser vårt samarbete som en pågående historia som hela tiden utvecklas, det känns väldigt organiskt och nya produkter växer fram allteftersom”, säger Maria själv om samarbetet med Skultuna.

skultuna.com

-JBE

Relaterat innehåll

19.02.2025Designbase.se

Miljardinvesteringar i JYSK-butiker skapar positiv kundreaktion

19.02.2025Designbase.se

Marknadsplats, affärsmotor, optimismdrivare

18.02.2025Designbase.se

Future on Stage er en ekte talentinkubator

18.02.2025Designbase.se

TrendSet framgångsrikt

17.02.2025Designbase.se

Jacob Jensen är redo för marknaden

14.02.2025Designbase.se

EuroCIS 2025: Framtiden för detaljhandeln under lupp

12.02.2025Vinding et co A/S

Sponsrad

Lite om våra material och goda råd för levande ljus

11.02.2025Designbase.se

Färgglada Formland

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023