Minotti öppnar första butiken i Skandinavien

Lyxvarumärket flyttar in på Strandvägen

Italienska designvarumärket Minotti har öppnat sin första butik i Skandinavien på Strandvägen 9 i Stockholm. Företaget grundades av Alberto Minotti 1948 och drivs idag av den tredje generationen i familjen. I kollektionerna som koordineras av Minottis Art Director, formgivaren och arkitekten Rodolfo Dordoni finn designsamarbeten med designer som japanska Nendo, franska Christophe Delcourt, brasilianska Marcio Kogan och italiensk-danska designduon GamFratesi. 

”Vi har länge letat efter den perfekta lokalen och hittade den på Strandvägen 9, vägg i vägg med Hotel Diplomat. Att få öppna ett showroom för ett av världens finaste varumärken i sin genre känns mycket hedrande”, säger Mats Gustafsson, ansvarig för Minottis etablering i Sverige och grundare av Upgrade Living.

Relaterat innehåll

01.04.2025Önska

Sponsrad

Önskabutikerna inleder våren med inspirerande Önskaskola hos Skeppshults Gjuteri

18.03.2025Designbase.se

Låt tekniken fungera för dig

17.03.2025Önska

Sponsrad

Önska reser tillsammans

17.03.2025Designbase.se

Tre dagar av innovationer och framtida teknologier

04.03.2025Global Design Partner

Sponsrad

Din dröm, vår passion

26.02.2025Designbase.se

Försämrar AI medarbetarnas förmåga att tänka kritiskt?

24.02.2025Designbase.se

Droppery introducerar Droppery Markets

06.02.2025Designbase.se

Rekordhöga konkurssiffror i Sverige – men danskarna kan jubla

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023