Ny lag: Butikägare ska kontrollera för PFAS

Enligt en ny EU-lag om begränsning av PFAS har detaljhandlarna ansvar för att de varor de marknadsför och säljer följer lagstiftningen. Därför kan det vara en bra idé att genomföra en PFAS-kontroll av varusortimentet. Miljöstyrelsen lanserar nu webbplatsen PFASinfo.dk för att ge vägledning till butiksägare om utfasning av PFAS.

Foto: 123RF.com

PFAS används i en mängd olika material och produkter. Därför kommer nästan alla branscher och leverantörskedjor att påverkas av den kommande begränsningen av PFAS, som förväntas antas inom EU. Men vad som kanske överraskar många detaljhandlare är att de faktiskt har ett ansvar för att de varor de marknadsför och säljer följer lagstiftningen. Därför kan det vara klokt att vara proaktiv och genomföra en PFAS-kontroll av varusortimentet och redan nu börja undersöka alternativ.

KORT OM PFAS

PFAS används vanligtvis i produkter och material som ska vara vattentäta, slitstarka, tåla värme och vara fett-, smuts- eller kemikalieavvisande. Detta inkluderar till exempel textil- och läderprodukter som utomhuskläder och skor, hemtextilier och arbetskläder, samt färg eller annan ytbehandling, skumisolering, non-stick-kastruller och stekpannor samt elektronik.

Det tar många årtionden innan PFAS bryts ned när de väl har hamnat i miljön. Därför återfinns ämnena till exempel i grundvatten och regnvatten. Vissa PFAS misstänks också vara hormonstörande och cancerframkallande.

I februari 2023 offentliggjorde Europeiska kemikaliebyrån (ECHA) ett lagförslag som syftar till att begränsa användningen av PFAS. PFAS är en grupp med över 10 000 ämnen, varav flera har visat sig vara skadliga för både människor och miljö. Förslaget till begränsning planeras att slutligen antas år 2025.

-PF

Relaterat innehåll

04.03.2025Global Design Partner

Sponsrad

Din dröm, vår passion

26.02.2025Designbase.se

Försämrar AI medarbetarnas förmåga att tänka kritiskt?

24.02.2025Designbase.se

Droppery introducerar Droppery Markets

06.02.2025Designbase.se

Rekordhöga konkurssiffror i Sverige – men danskarna kan jubla

04.02.2025Designbase.se

Kom ihåg mänskligt omdöme

28.01.2025Designbase.se

Royal Copenhagen i kreativt samarbete med HM Drottning Margrethe

27.01.2025Önska

Sponsrad

Önskas jubileumsgala – en glittrande kväll att minnas

08.01.2025Önska

Sponsrad

Önskakedjan firar 20 år med jubileumsgala i glitter och glamour!

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023