Svensk design till London

Joyn Studio inreder Studio Frantzén på Harrods

Foto Åsa Liffner .

I slutet av november öppnade stjärnkocken Björn Frantzéns nya restaurang, Studio Frantzén, på anrika Harrods i London. För den unika inredningen svarar det svenska arkitektkontoret Joyn Studio. Precis som maten består inredningen av noga sammansatta texturer och upplevelser. Olika material har tagits ur sina kontexter och satts i nya sammanhang för att skapa en välkomnande och bekväm miljö där den skandinaviska kulturen gifter sig med den asiatiska. 

”Den unika gästupplevelsen har varit möjlig att skapa genom att vi tidigt i processen handplockat svenska designers, konstnärer och illustratörer vilket resulterat i specialdesignade inredningsdetaljer. Det är verkligen en mäktig känsla med så många svenskar involverade i hela upplevelsen från start till mål”, säger Helena Eliason, Creative Director Joyn Studio.

Relaterat innehåll

23.04.2025Witt Hvidevarer A/S

Sponsrad

iRobot lanserar Roomba® Max 705 Vac-robot + AutoEmpty™-dockningsstation

23.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Utomhusliv med stil

23.04.2025Designbase.se

New Works levererar ännu en positiv rapport

23.04.2025Designbase.se

JYSK når målet med ansvarsfullt inköpt virke

22.04.2025Designbase.se

Ny satsning fokuserar på grön omställning

22.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Ny vän till tvätten

22.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Sommarfester – presenter som glädjer

21.04.2025Designbase.se

Designing happiness

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023